Autobild otestoval brzdnou dráhu 54 zimních pneumatik, přičemž mezi nejlepší patří pneumatiky Bridgestone, Michelin, Goodyear a Kleber.

V každoročním zimním testu časopisu Autobild bylo testováno 54 dezénů pneumatik, a to jak na mokru při brzdění z rychlosti 80 km/h, tak na sněhu při brzdění z rychlosti 50 km/h. Výsledkem je jedinečný přehled modelů, které bychom v testech běžně neviděli. Pojďme se tedy podívat na nejkomplexnější test pneumatik roku 2023.

Nejúspěšnějším modelem se opět stala pneumatika LM-005 společnosti Bridgestone, která stejně jako v prvním letošním testu ACE/ARBÖ/GTÜ zvítězila s absolutně nejlepším výkonem na mokru. Tentokrát však šlo pouze o brzdnou dráhu, ale dočkáme se kompletního testu, do kterého postoupilo 20 nejlepších pneumatik. Na druhém místě najdeme pneumatiku Michelin Pilot Alpin 5, která rovněž sbírá jedno ocenění za druhým a její umístění není žádným překvapením. Na třetím místě pak máme novinku Goodyearu, pneumatiku Goodyear Ultragrip Performance 3, na kterou jsme velmi zvědaví v závěrečném testu, protože o ní zatím nemáme žádné další jízdní údaje.

Pak už to ale začíná být zajímavé – před sedmým místem, kterým je dnes již legendární ContiWinterContact TS870P, jsou tři levnější pneumatiky – Kleber Krisalp HP3, její dvojče BFGoodrich G-FORCE WINTER 2 s téměř totožnými hodnotami a loňská novinka Firestone Winterhawk 4. U pneumatik Kleber a BF Goodrich již po letech testování víme, že jsou na sněhu velmi silné, včetně brzdné dráhy, takže jim tento test vyhovuje. Jedná se o mnou velmi často doporučované modely zimních pneumatik a věřím, že svou pozici potvrdí i v závěrečném testu. Pozice pneumatik Firestone Winterhawk 3 je také příjemným překvapením, a to proto, že příjemně kontrastují s výše zmíněnými pneumatikami Kleber a BFGoodrich. Ve skutečnosti je o něco silnější na mokru, což si také jistě najde své zákazníky. Další v pořadí najdeme Hankook, Pirelli a Laufenn.

Podívejme se ale také na pneumatiky, které nás mírně zklamaly – konkrétně na Dunlop Winter Sport 5, který je na trhu od roku 2015 a zoufale potřebuje aktualizaci – před ním je také Barum Polaris 5 a za ním ho dohání Viking. Ještě hůře je na tom pneumatika Vredestein Wintrac Pro, která těsně nepostoupila do finálního výběru ze 17. místa, ale v němž budou mít pneumatiky šanci prokázat své odlišné kvality. Naopak neuvidíme poměrně populární levnější Kumho WinterCraft WP52, Yokohamu BluEarth-Winter V906, Nexen WinGuard Sport 2 WU7, Giti Gitiwinter W2, které obsadily 25.-28. místo, a také Nankang Winter Activa SV-3, která obsadila až 35. místo. Misto. Tomket Snowroad PRO 3 měl také neutěšené výsledky, když skončil až na 51. místě.

Brzy by měl vyjítzávěrečný test Autobildu a my jsme na jeho výsledky opravdu zvědaví – do nové pneumatiky Goodyear vkládáme velké naděje a příliš mnoho testů zatím nemáme ani pro slibnou pneumatiku Firestone Winterhawk 4, která by se mohla stát reálnou volbou pro šetrnější řidiče. Zároveň se do finálního výběru dostala i řada velmi levných možností, kterým se v jiných testech nedostává prostoru, takže uvidíme, zda se najde zázračná pneumatika, která dokáže ušetřit peněženku a zároveň poskytnout bezpečné zimní vlastnosti.

Kompletní výsledky testu brzdné dráhy 54 pneumatik naleznete zde ->