Continental SportContact 7: technologie, testy a hlavní konkurenti

V prvním roce svého působení na trhu na nás nový SportContact 7 udělal skvělý dojem – z 8 testů byl poražen pouze jednou, jinak všechny testy vyhrál. Svou dominanci prokazuje nejen svými jízdními vlastnostmi, ale také kombinací s nízkou spotřebou paliva, která je u pneumatiky UUHP nevídaná. V čem spočívá její úspěch? Pojďme se na něj podívat – nejprve probereme použité technologie a poté se podíváme na jednotlivé testy a jejich verdikt směrem k pneumatice SportContact 7. Nakonec se podíváme na její největší konkurenty a jejich silné a slabé stránky.

Technologie: černé čili a adaptivní konstrukce běhounu

Přelomová pneumatika Continental SportContact 7 využívá nejmodernější technologie, které zajišťují bezkonkurenční výkon, bezpečnost a přizpůsobivost ve všech třídách vozidel. Adaptivní konstrukce běhounu pneumatiky se dynamicky přizpůsobuje podmínkám na suché i mokré vozovce a díky asymetrickému dezénu, který reaguje na měnící se podmínky povrchu, zajišťuje přesné ovládání a kontrolu. Inovativní směs pryže BlackChili, speciálně přizpůsobená konstrukci běhounu, zajišťuje maximální přilnavost a výrazně prodlužuje životnost pneumatiky při zachování výjimečných jízdních vlastností.

Jednou z klíčových vlastností pneumatiky SC 7 je její schopnost přizpůsobit svou stopu na základě podmínek na vozovce. Na mokré vozovce končí stopa pneumatiky v místě nejvyššího odvodu vody v běhounu, což zajišťuje optimální přilnavost při brzdění, akceleraci a zatáčení. Naopak na suché vozovce se stopa posouvá k vnějšímu rameni, které je navrženo tak, aby přenášelo nejvyšší síly pro stabilní řízení. Nové “blokovací prvky” ve vnějším rameni navíc zajišťují další stabilitu tím, že umožňují pouze omezený pohyb běhounu pro zvýšení jízdní stability.

Pneumatika SC 7 je také unikátně navržena tak, aby vyhovovala různým třídám vozidel a zajistila konzistentní jízdní vlastnosti bez ohledu na hmotnost, velikost a motor vozu. Toho je dosaženo vývojem nových technologií, které jsou přizpůsobeny podle velikosti pneumatiky, což umožňuje zachovat typický jízdní pocit rodiny SportContact bez ohledu na vozidlo. To zahrnuje přizpůsobení konstrukce pneumatiky, stability bočnic, přilnavosti při různém zatížení, schopnosti jízdy ve vysokých rychlostech, ovladatelnosti a konstrukce kostry každé třídě vozidel.

Další důležitou součástí pneumatiky SportContact 7 je pokročilá pryžová směs BlackChili, která byla přesně přizpůsobena konstrukci běhounu. Tato měkká směs dokonale doplňuje tuhou, nízkoprofilovou konstrukci pneumatiky a umožňuje nejen vynikající jízdní vlastnosti, ale také výrazně prodloužený kilometrový výkon. Inženýři a chemici společnosti Continental vyvinuli netradiční technologii míchání směsi, aby vyvážili různé protichůdné cíle, a výsledkem je pneumatika, která vykazuje výrazný pokrok v jízdních vlastnostech.

Interní testy provedené společností Continental prokázaly působivé zlepšení ve srovnání s oblíbeným předchůdcem této pneumatiky. Pneumatika SportContact 7 prodlužuje životnost o 17 %, zvyšuje kilometrový proběh na závodním okruhu o 10 %, zkracuje brzdnou dráhu na mokru o 8 % a zlepšuje brzdění na suchu o 6 % ve srovnání s předchozí pneumatikou SportContact 6. Z těchto inovativních vylepšení těží také ovladatelnost a přilnavost na mokru i na suchu.

Testy: nový standard pro pneumatiky UUHP

V rámci komplexního porovnání pneumatiky Continental SportContact 7 provedly různé renomované organizace testy, aby posoudily její výkonnost. Pneumatika v těchto testech trvale dosahovala nejvyšších příček a v několika ohledech překonávala konkurenci. Podle testu Autobild 2022 vyniká pneumatika SportContact 7 v ovladatelnosti na suchém povrchu, má dobré rezervy v aquaplaningu a krátkou brzdnou dráhu, což zajišťuje bezpečnou jízdu na mokré vozovce. Test však odhalil i stinnou stránku, když hlásil průměrný jízdní komfort.

V testu TyreReviews.com 2022 překonala pneumatika Continental SportContact 7 své konkurenty v brzdění a ovladatelnosti na mokré vozovce se značným náskokem. Byla také nejrychlejší na suchu s nejkratší brzdnou dráhou na suchu. Mezi nevýhody patřila nízká odolnost proti aquaplaningu a zvýšený valivý odpor, přesto se pneumatika stala zaslouženým vítězem testu a stanovila nový standard pro segment UUHP.

Podobné výsledky přinesl i test časopisu Autobild 2023, který pneumatiku chválil za dynamické chování v zatáčkách, přesné řízení a působivý brzdný výkon na mokrém i suchém povrchu. Hlavním nedostatkem zaznamenaným v tomto testu byly mírné bezpečnostní rezervy při aquaplaningu v zatáčkách.

Test sportauto 2023 rovněž vyzdvihl vyvážené jízdní vlastnosti pneumatiky Continental SportContact 7 a krátkou brzdnou dráhu na mokrém povrchu, stejně jako vysokou úroveň přilnavosti při brzdění a zatáčení na suchém povrchu. Tento test však zjistil, že přilnavost pneumatiky v zatáčkách na mokrém povrchu neodpovídá špičkovým standardům, a zaznamenal zvýšenou hlučnost při jízdě. Autozeitung 2023 ve spolupráci s Bridgestone ocenil pneumatiku za ochranu proti aquaplaningu, vysokou přilnavost v zatáčkách a působivý brzdný výkon (38,1 m). Hlavní nevýhodou pneumatiky v tomto testu byla zřetelná tendence k nedotáčivosti, která omezovala její dynamický potenciál.

Pneumatika Continental SportContact 7 získala pochvalu za své výkony v testu Gute-Fahrt a obsadila první místo v testech Automotorsport i Autozeitung 2023. Pochvalu získala za vysokou bezpečnost při aquaplaningu, vyvážený výkon na mokrém povrchu a krátkou brzdnou dráhu na suchu. Pneumatika však vykazovala silnou nedotáčivost při jízdě na suchu a zvýšený valivý hluk.

Souhrnně lze říci, že pneumatika Continental SportContact 7 dosahuje v různých testech trvale nejlepších hodnocení, což dokazuje její výjimečné výkony v různých jízdních podmínkách. Její silné stránky spočívají v ovladatelnosti na mokru a suchu, brzdění a přilnavosti, zatímco mezi její hlavní nevýhody patří odolnost proti aquaplaningu a valivý hluk. Je třeba poznamenat, že se jedná o obvyklé nedostatky pneumatik UUHP a v žádném testu nebránily celkovému vynikajícímu hodnocení.

Hlavní konkurenti

Je poměrně obtížné najít konkurenční pneumatiku, protože Continental prodává SportContact 7 jako pneumatiku UUHP, ale v nabídce nemá žádnou pneumatiku UHP. Díky svým vyváženým jízdním vlastnostem má hlavní konkurenty v segmentu UHP, ale ti se jí většinou nedokážou vyrovnat ve výkonu na suchu. Nejblíže k tomu má pneumatika Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6, která je podle některých testů lepší na mokrém povrchu nebo alespoň v prevenci aquaplaningu ve většině testů. Také tato pneumatika je více zaměřena na jízdní komfort.

Dále je zde Hankook Ventus S1 evo3 K127, což je rovněž pneumatika UUHP. Hlavním důvodem, proč tuto pneumatiku zmiňujeme, je její cena, která je více než dobrá na to, co tato pneumatika může nabídnout. Je skvělá pro sportovní jízdu a nemá žádné výrazné nevýhody.

Pro sportovní jízdu s menším důrazem na mokré vozovky je tu Bridgestone Potenza Sport. Nemá některé tendence k nedotáčivosti, které uvádí test SportAuto, a měla by nabídnout ostřejší reakce na řízení.

Další sportovní pneumatikou je Michelin Pilot Sport 4 S, která je již trochu zastaralá, ale dlouho byla etalonem pro pneumatiky UUHP. Je velmi sportovní, lepší v aquaplaningu než Conti, ale také velmi drahá. Brzy by se měla objevit pneumatika Pilot Sport 5 S, ale proslýchá se, že bude pouze OEM a nebude k dispozici pro každé auto.

Verdikt: dobře vyvážená pneumatika pro každodenní použití a občasnou sportovní jízdu.

Případ použití nové SC7 může vypadat asi takto – můžete ji používat přes týden a mít jistotu, že budete v bezpečí i za deštivého počasí, a o víkendu pak můžete vyrazit na okruhové dny a mít jistotu, že se budete bavit a držet krok s ostatními, aniž byste museli měnit pneumatiky. Samozřejmě existují lepší pneumatiky na okruh, ale není jich mnoho, které by byly tak univerzální, jako je Conti SC7. Její skvělé výsledky v testech dokazují, že se jedná o jedinečnou pneumatiku, která v současné době nemá na trhu příliš velkou konkurenci.