Shrnutí testů zimních pneumatik pro rok 2023 – které pneumatiky jsou nejlepší?

Úvod do testů zimních pneumatik 2023


S přicházející zimou je zajištění bezpečné jízdy klíčové. A co hraje v této bezpečnosti významnou roli? Správné pneumatiky. V tomto článku se ponoříme do nejlepších testů zimních pneumatik pro rok 2023 a poradíme vám s výběrem těch nejlepších. Shromáždili jsme některé výsledky letošních testů, pojďme tedy prozkoumat nejlepší volbu pro vaše vozidlo v této sezóně.

Nejlepší doporučení: Doporučení: Michelin Pilot Alpin 5


A začněme rovnou tím nejlepším – pneumatiky Michelin, konkrétně Pilot Alpin 5, je těžké překonat. Je tu s námi od roku 2020 a prošla celkem 11 testy, z nichž 6 vyhrála a prakticky v každém dalším testu se umístila mezi třemi nejlepšími.

Silné a slabé stránky


Mezi silné stránky pneumatiky patří výjimečná jízdní dynamika na suchu, bezkonkurenční jízdní a brzdné vlastnosti na sněhu, přesná a sportovní odezva řízení a vysoká úroveň komfortu na suché i mokré vozovce. Pokud bychom měli najít nějaké slabiny, byla by to vysoká cena, průměrný valivý odpor a trochu horší odolnost vůči aquaplaningu. bezkonkurenční výkon na sněhu a celkově vyvážené jízdní vlastnosti z ní však dělají nejen první volbu na trhu zimních pneumatik, ale také volbu pro sportovní zimní jízdu.

Rozměry a varianty


Pneumatika je nabízena v rozměrech od 16″ do 23″, ale nejvíce variant se vyskytuje v rozměru R19″, takže je vhodná spíše pro vozy střední a vyšší třídy a sportovní vozy. Pro vozy SUV má speciální variantu Pilot Alpin 5 SUV, která má stejné vlastnosti.

Alternativa pro kompaktní vozy: Michelin Alpin 6


Pokud bychom hledali pneumatiku pro kompaktnější a méně sportovní vozy, je tu naše druhé doporučení, kterým je Michelin Alpin 6. Ta je na trhu dokonce od roku 2018 a zaměřuje se především na dlouhou výdrž, nízký valivý odpor a spotřebu paliva, což ji předurčuje ke skvělému hodnocení, zejména v testech ADAC, které těmto vlastnostem přikládají velkou váhu. Nabízí samozřejmě také velmi vyvážené jízdní vlastnosti na silnici, ale s menší odezvou na řízení než sportovní Pilot Alpin. Má drobné slabiny v bočním aquaplaningu a ovladatelnosti na mokru, ale jinak je to velmi vyvážená a odolná zimní pneumatika. je k dispozici v rozměrech R15 až R20.

Hodně očekávaná: Goodyear Ultra Grip Performance 3


Pokračujeme dále, největší novinkou letošního roku je pneumatika Goodyear Ultra Grip Performance 3. Historicky se tato modelová řada trvale řadí mezi nejlepší zimní pneumatiky, což u nejnovější iterace vyvolává velká očekávání. Začněme tím, co o své nové pneumatice tvrdí společnost Goodyear, a poté se podíváme na testy a zjistíme, zda se to potvrdí. Pneumatika UltraGrip Performance 3 navazuje na svůj odkaz a byla vytvořena tak, aby vyhovovala dnešním větším a výkonnějším vozidlům, včetně SUV a elektromobilů. Společnost Goodyear zefektivnila svou nabídku a uvedla tuto pneumatiku jako přímého nástupce modelů UltraGrip 9+ a UltraGrip Performance+.

Dostupnost rozměrů


Nyní je k dispozici v působivých 94 rozměrových variantách. Pneumatika disponuje funkcemi, jako je technologie Snow Protect pro lepší trakci a technologie Wet Grip+, která se vypořádává s aquaplaningem. Kromě toho má být optimalizována pro elektromobily, a to díky atributům, jako je snížený valivý odpor a vylepšené schopnosti potlačení hluku.

Vlastnosti a rozměrové varianty


A nyní testy. Autobild potvrzuje její vyvážené vlastnosti s vynikajícími zimními schopnostmi, působivou odolností, krátkou brzdnou dráhou a komfortem. Upozorňuje však na zvýšený valivý odpor, o kterém Goodyear tvrdí, že byl vylepšen. TyreReviews.com pak chválí její výkon na suchu, přilnavost na mokru a na sněhu a označuje ji za pneumatiku s minimem kompromisů. Vyzdvihuje zejména vynikající komfort pneumatiky, ale upozorňuje také na vyšší valivý odpor.

Prémiový soupeř: Continental TS870P


Další na řadě je Continental TS870P, další prémiová pneumatika s velkým odkazem v oblasti zimních pneumatik, které stejně jako předchozím kandidátům opravdu není co vytknout. Nejčastěji je chválena za skvělé jízdní vlastnosti na sněhu, krátkou brzdnou dráhu na všech površích a vynikající odezvu na řízení. Má také nízký valivý odpor a vysoký komfort včetně nízké hlučnosti. Naopak je kritizována za svou cenu a nižší životnost, což je hlavní důvod, proč se v letošním testu Autobildu umístila na třetím místě za pneumatikami Michelin Pilot Alpin 6 a GoodYear UltraGrip Performance 3. Je k dispozici v rozměrech od R16 do R22. Pro kompaktnější vozy je určena varianta TS870, která je méně sportovní a více zaměřená na valivý odpor a odolnost, ale přesto má vynikající vyvážení na sněhu, suchu a mokru – proto letos zvítězila v testu Autoexpressu a ADAC.

Odolný konkurent: Dunlop Winter Sport 5


Pokračujeme dále, máme tu Dunlop Winter Sport 5, která je poměrně zajímavá tím, že jde o pneumatiku již poměrně starou – poprvé byla představena již v roce 2015. V testech kolem roku 2020 byla zastaralost dezénu docela patrná a v testech si nevedla příliš dobře, ale v letošních i loňských testech se opět vrátila na špičku a v rozměru 205/60 R16 dokonce vyhrála test ADAC 2023.


Pneumatika Dunlop Winter Sport 5 je obecně považována za vyváženou pneumatiku s vynikajícími vlastnostmi v zasněžených podmínkách a vysokým kilometrovým výkonem. Nabízí dobrou spotřebu paliva a je spolehlivá na suchých silnicích. Jako slabiny jsou často uváděny výkon na mokru a vyšší hlučnost. Cena nepatří k nejnižším, ale to je kompenzováno její dlouhou životností a optimalizací pro úsporu paliva.

Cenově výhodné tipy: Hankook Winter Icept Series


Nemůžeme vynechat ani cenově dostupné výběry, počínaje Hankookem, který je dnes považován za prémiovou pneumatiku, ale cenovka je stále o něco nižší. V letošních testech se osvědčily a byly doporučeny dva modely Hankook Winter Icept – RS3 a evo3. Model RS3 začíná na 14palcových kolech a pokračuje až na 17palcová kola, zatímco evo3 pokračuje od 17 do 22 palců.

Nejdůležitější výkonnostní parametry


Pneumatika Hankook Winter icept RS3 byla chválena za své vlastnosti na mokré vozovce, bezpečnost v zimě a úspornost díky své nízké hmotnosti. Nabízí vysokou bezpečnost na různých typech vozovek a vyniká na mokrém a zimním povrchu dobrými aquaplaningovými rezervami a účinným brzděním. Vykazuje však mírnou nepřesnost na suché vozovce a některé testy upozornily na podprůměrný předpokládaný počet ujetých kilometrů a zvýšenou hlučnost v interiéru.

Dostupnost velikostí a variant


Winter icept evo3 W330 se může pochlubit chvályhodnými zimními vlastnostmi, výbornou trakcí a ovladatelností na sněhu, dobrým brzděním na mokru a solidní odolností vůči aquaplaningu. Mezi jeho nevýhody však patří průměrný kilometrový výkon a prodloužené brzdění na suchu.

Nízkonákladový expert na sníh

Přejdeme-li k ještě levnějším modelům, v letošním testování si zatím nejlépe vedla pneumatika BFGoodrich g-Force Winter 2, která je sesterským modelem pneumatiky Kleber Krisalp HP3. Jak se ukázalo v mnoha z téměř 20 testů, dokáže na sněhu porazit i prémiové modely, a proto má v testech tendenci dosahovat tak pozitivních výsledků. Uspokojivé hodnocení však samozřejmě nabízí i na jiných površích. Nejčastěji zmiňovanými slabinami jsou ovladatelnost na mokru a brzdná dráha na suchu.

V jednom nejlepší, v druhém předposlední – proč?

Poměrně zajímavým jevem je pneumatika Bridgestone Blizzak LM005. V letošním roce vyhrála dva testy (TyreReviews.com a ACE), ale v testu ADAC se pak umístila na 15. místě ze 16.

Přístup ADAC k testování se od ostatních liší. Jejich systém známkování se zaměřuje zejména na nejslabší výkon pneumatiky v dané kategorii. Je to inspirováno rčením “řetěz je tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek”. Zatímco tedy jiné testovací organizace mají pro jednotlivá kritéria stanovené váhy, ADAC nechává nejhorší výsledek v kategorii výrazně ovlivnit celkové hodnocení. Výsledkem je, že pneumatiky mohou v různých testech dosahovat velmi rozdílných výsledků.

Tento rozdíl byl patrný v nedávném testu pneumatik ADAC o rozměru 225/45 R17. ADAC patří mezi několik málo organizací, které měří brzdnou dráhu na ledu. Pneumatika Bridgestone bohužel v této oblasti nedosáhla dobrých výsledků, což výrazně ovlivnilo její celkové hodnocení na sněhu. Podle zásady ADAC “nejslabší článek” se tento špatný výkon na sněhu výrazně podepsal na celkovém skóre a tvořil 70 % výsledné známky.

Přesto je pneumatika Bridgestone Blizzak LM-005 často chválena za svůj výkon na mokré vozovce a často je považována za nejlepší v testu za mokra. To zahrnuje brzdění, ovladatelnost, zatáčení a odolnost proti aquaplaningu. Pokud je pro vás prioritou výjimečný výkon na mokru a můžete mírně slevit z nároků na výkon na sněhu a životnost běhounu, může být pro vás pneumatika Bridgestone tou správnou volbou.

A tím se dostáváme na konec dnešního článku. Letos nás čeká ještě několik dalších testů, ale pokud chcete najít ty nejlepší a cenově nejvýhodnější pneumatiky ve vašem rozměru, najdete je na našem webu, kde porovnáváme jak cenu, a to i napříč e-shopy, tak především jízdní vlastnosti pneumatik, takže vám můžeme zaručit, že pro vás najdeme tu nejvýhodnější nabídku.