Altenzo – „australské“ pneumatiky z Číny aneb zázrak se nekoná

České prostředí začaly zaplavovat zázračné pneumatiky z Austrálie, které prý za zlomek ceny dokáží konkurovat prémiovým pneumatikám. Na Instagramu si můžeme poslechnout, že to je „něco mezi Goodyearem a Continentalem” a že to v žádném případě nejsou „žádné Číny”. Ale fakty nikde, pojďme se tedy podívat, jak to je doopravdy.

Pokud by si totiž někdo myslel, že s australskými mzdami a cenou dopravy do Evropy by se dala vyrobit a dovést k nám pneumatika, která stojí o 40% méně než pneumatika vyrobená v Evropě, tak je na omylu. Altenzo jsou sice podle bočnice “Engineered in Australia“, ale svůj původ “Made in China” nezapřou a i na oficiálním webu v angličtině se jím nijak netají. Její mateřskou společností je Zhejiang PDW Industrial Co., Ltd, což už samozřejmě moc australsky nezní a pneumatiky se vyrábí v Wuyi, Yongkang a Jinhua, což samozřejmě v Austrálii není. Paradoxně se na oficiálním webu o Austrálii dočteme jen to, že tam sídlí dceřiná společnost.

Australské pneumatiky z gum z továrny Zhejiang tak udělalo hlavně české zastoupení, které na svém webu sice píše, že „s cílem snížení nákladů na výrobu rozhodla společnost přesunout část samotné výroby pneumatik do Činy,” ale o tom, že značku vlastní čínská matka už mlčí, řeč je pouze o australských inženýrech z firmy PDW (protože celý název firmy Zhejiang PDW Industrial Co., Ltd by asi moc australsky nepůsobil). Taktéž se mi nepovedlo najít důkaz o tom, že by se pneumatiky vyráběly někde mimo Čínu.

Australské recenze odhalují skutečné vlastnosti Sport Comforter

Jakousi tichou poštou na sociálních sítích se tak pneumatiky dostávají do podvědomí jako australské, což samozřejmě není pravda. Australské jsou asi tak stejně, jako jsou Tomkety české. Tím samozřejmě nerozporuji, že v Číně mohou vyrobit i dobré pneumatiky, jen tento marketing na sociálních sítích dle mého minimálně hraničí s klamáním spotřebitele.

Navíc podle zahraničních recenzí často také trpí právě neduhem čínských pneumatik, kterým je konzistence výroby a shodná kvalita všech vyrobených kusů. Svědčí o tom i australský portál s recenzemi, kde v ČR do nebe vychvalovaný dezén Sports Comforter má hodnocení 2.7 z 5. Mezi časté problémy patří loupající se bočnice, nadměrné sjíždění a rozpadání se na vnitřní straně pneumatiky s následnou ztrátou tlaku nebo roztržením, jeden z recenzujících říká, že se s nimi bojí na vodě, ostatní si stěžují na nemožnost je vyvážit – velmi mi to přípomíná recenze právě zmiňovaných Tomketů.

Samozřejmě, najdete i zde pozitivní recenze, které si pneumatiky pochvalují a odhaduji, že drtivá většina lidí bude s pneumatikami spokojená, protože budou mít štěstí na dobrý a „kulatý” kus. Nicméně myslím, že většina lidí si kupuje prémiové pneumatiky přesně kvůli tomu, aby neměla smůlu na špatný kus a Altenzo v žádném případě prémiové nejsou. Mějte tedy na paměti, že si nekupujete australskou kvalitu, ale obyčejnou čínskou pneumatiku, jakých je na trhu mnoho a je třeba tak počítat se vším, co je s nákupem levných pneumatik spojené.