Jak používat lepicí sadu?

Mnoho z nás s sebou neustále vozí těžkou a místo zabírající rezervní pneumatiku. Pokud byste nicméně rádi snížili spotřebu a ušetřili prostor v kufru, které Vám náhradní kolo zabírá, zajímavou alternativou by pro Vás mohly být lepicí sady.

foto: uktyres.co.uk

Nahradí lepicí sady rezervní kola?

Některé automobilky propagují lepicí sady a za rezervní kola je v mnoha případech třeba připlatit. Lepicí sada má jen zanedbatelnou hmotnost a nezabírá prakticky žádné místo, přitom její aplikace je snadná a zejména ženy ocení to, že nebudou muset sundávat kolo. Předtím, než vyndáte rezervu a začnete shánět lepicí sadu, je však důležité znát i nevýhody lepicích sad.

První a asi tou největší nevýhodou je to, že se sebedražší lepicí sadou většinou neopravíte protržené bočnice či díry větší než 6 mm, mnoho řidičů si přitom defektu pneumatiky všimne až ve chvíli, kdy je guma poškozená znatelnějším způsobem. Naopak menší díry je zase přímo na silnici těžké odhalit. Oprava lepicí sadou trvá přibližně stejně jako výměna kola, nicméně po zalepení pneumatiky je třeba okamžitě dojet omezenou rychlostí do nejbližšího servisu, zatímco s rezervou není problém dojet domů a pneumatiku s defektem řešit později. V servisu se poté mnohdy setkáte s příplatkem za opravu způsobeným tím, že lepicí směsí ztížíte opravu. Vyplatí se tak znát i druhou stránku věci, stěží se dá říci, jestli je lepší vozit s sebou lepicí sadu nebo rezervu, obě mají své přednosti i nedostatky.

Jaké formy lepicích sad existují?

Na trhu se nejčastěji vyskytují tři formy lepicích sad, které se liší cenou i způsobem aplikace. Přestože s rostoucí cenou většinou stoupá spolehlivost opravy i možnost dojet do servisu vyšší rychlostí, pokud budete zboží kupovat u ověřeného prodejce, nebezpečí Vám při správné aplikaci nebude hrozit se žádnou z níže uvedených forem lepicích sad.

Opravný sprej

Opravné spreje na jedno použití stojí kolem 300 Kč, vyhněte se výrazně levnějším modelům, na jejichž nespolehlivost v minulosti výrazně upozorňoval ADAC. Aplikace je jednoduchá, nalezneme díru, vyčistíme ji a popojedeme vozem tak, aby se defekt nacházel směrem dolů. Poté protřepeme sprej a připevníme ho na ventilek kola, často je zapotřebí navíc uvolnit plastovou plombu na spreji. Následně aplikujeme obsah plechovky, který zacelí díry a zvýší tlak v pneumatice.

Opravný kit set

Kit sety pro bezdušové pneumatiky jsou nejlevnější ze tří zmíněných forem lepicích sad, pořídit jej můžete i okolo 100 Kč. Nižší cenou je však vykompenzována náročnější aplikace. Po vyčištění defektu od nečistot je zapotřebí s pomocí přiložených nástrojů napěchovat těsnicí hmotu do defektu v pneumatice, což je často činnost natolik náročná, že vyžaduje sundání kola. Po zacpání díry je třeba dohustit pneumatiku vlastní pumpičkou či kompresorem.

Opravná sada s kompresorem

Opravné sady s kompresorem jsou nejuniverzálnější, ale také nejdražším typem lepicích sad, značkové sady se prodávají za částky přesahující i 2000 Kč. Aplikace je podobná jako u spreje, nejdříve se uvolní lepicí směs v zásobníku, která je kompresorem vstřikována do vnitřku pneumatiky. Výhodou je to, že na rozdíl od předchozích případů lze tímto způsobem zacelit pneumatiky vícekrát, nejen jednorázově a výsledný efekt je navíc mnohem spolehlivější.

Kde lze lepicí sadu koupit?

Opravné spreje a kit sety se dnes běžně dají zakoupit na benzinových pumpách či v autoservisech, nejlevněji je však pořídíte přes internet. Větším problémem stále bývá sehnat v Česku opravnou sadu s kompresorem. V kamenných prodejnách se sady s kompresorem nenacházejí tak často jako v předešlých dvou případech, a je proto třeba prohledat internetové obchody, popřípadě sjet za hranice a koupit sadu v Německu či Rakousku, kde jsou opravné sady s kompresorem běžně dostupné.