Kde se vyrábí pneumatiky Tomket?

Pneumatiky Tomket se těší v ČR velké marketingové kampani, jakpak také ne, když za nimi stojí český e-shop nejlevnejsipneu.cz. Kde se ale pneumatiky vyrábí není úplně lehké dohledat. Podle slov majitele v rozhovoru na idnesu jej vyrábějí dva gumárenské koncerny v zahraničí, jejichž jména nechce zveřejňovat.

Na začátek článku bych jen chtěl podotknout, že kde se vyrábí konkrétní jednotlivý kus pneumatiky Tomket nedokážeme říct a samozřejmě se to může i lišit podle modelového roku/rozměru. Nicméně při analýze trhu s pneumatikami jsme přišli na zajímavé shody, které mohou lecčemu napovídat.

Tomket Snowroad Pro 3

Dostupné rozměry pneumatiky Tomket Snowroad Pro 3 se do jednoho shodují s pneumatikou Atlas Polar Bear 2, vyráběné v Thajsku v Hemaraj Industrial Estate Eastern Seaboard Chonburi Province. Hodnocení Polar Bear 2 v testech brzdné dráhy není nijak oslnivé – jednou 39. z 50, podruhé 34. z 50, vždy zabrzdila na mokru nejméně o 7 metrů později než vítěz.

Pneumatika Atlas Polar Bear 2
Tomket SNOWROAD PRO 3: 53 %, 10 recenzí | Test-Pneumatik.cz
Pneumatika Tomket Snowroad Pro 3

Tomket Snowroad 3

Rozměry Tomket Snowroad 3 odpovídají výše uvedené sesterské pneumatice Atlas PolarBear.

Tomket SNOWROAD 3: 75 %, 6 recenzí | Test-Pneumatik.cz
Tomket Snowroad 3
PNEUMATIKY ZIMNÍ osobní | 165/65/13 77T ATLAS Polarbear 1 zimní - zánovní |  Renault díly, alubazar, pneubazar
Atlas PolarBear

Tomket Eco

Rozměry, ve kterých je vyráběna pneumatika Tomket Eco se shodují s rozměry pneumatiky Firemax FM601, vyráběné v Číně v provincii Qingdao. Pneumatika Firemax byla ve dvou testech brzdné dráhy, jednou skončila 42. z 50, podruhé 43. z 50.

Tomket Eco: 84 %, 1 recenze | Test-Pneumatik.cz
Tomket Eco
FIREMAX FM601 | 215/50R17 | 95W

Tomket Sport 3

Tomket Sport 3 se v rozměrech shoduje s pneumatikou Atlas Sport Green. Ta byla v roce 2014 uvedena v testu Autobild a skončila na 7. místě. Od té doby se tedy vývoj pneumatik jistě značně posunul, nicméně abychom byli fér, tak tehdejší hodnocení bylo pro zcela lowcostovou značku jednoznačně úspěch:

Přednosti: dobré bezpečnostní rezervy pro aquaplaning, krátká brzdná dráha na suchu, nízká hlučnost při přejezdu, nejlepší poměr ceny a výkonu. Slabé stránky: nedotáčivé chování při ovládání, pouze mírný jízdní komfort. Verdikt: dobrý.

Atlas Sportgreen <a href=265/30 R19 93 W XL od 2 500 Kč | Zboží.cz"/>
Atlas Sport Green
Tomket Sport 3: 78 %, 11 recenzí | Test-Pneumatik.cz
Tomket Sport 3

Tomket Allyear 3

Rozměry pneumatiky Tomket Allyear 3 se shodují s pneumatikou Atlas Green 2 4S. Celoroční pneumatika od Atlasu se v testu brzdné dráhy umístila dvakrát – jednou poslední z 32 testovaných, podruhé předposlední z 27.

Tomket Allyear 3: 75 %, 9 recenzí | Test-Pneumatik.cz
Tomket Allyear 3
Atlas Green 2 4S

Závěrem

Jistě by šlo podobně dohledat i další modely značky Tomket, které jsou minimálně vzhledem podobné asijským značkám, nicméně to není cílem – výše zmíněné modely patří mezi ty nejběžnější. Chtěl jsem jen poukázat na to, že označovat Tomkety za českou značku či dokonce české pneumatiky je zcela mimo, protože se dost pravděpodobně podle výše uvedených fotek jedná pouze o rebrandované modely asijských značek, pouze nafocené obráceně než jejich předlohy. Ukazuje se zde také jev typický pro asijské pneumatiky, a tím je nepředvídatelnost. Jeden model může být od stejné značky relativně dobrý a druhý absolutní propadák, zároveň také nemáte jistotu, zda za pár měsíců se pod stejným názvem nebude prodávat jiný dezén. Taktéž se zde ale opět potvrzuje i to, že zatímco letní pneumatiku v Asii dovedou vyrobit relativně použitelnou, u zimních nebo dokonce celoročních už to bohužel není pravda ani trochu. A odpovídají tomu i recenze, o kterých jsme psali dříve.