Největší mýty ze světa pneumatik

Pneumatiky jsou jedním z nejdůležitějších komponentů vozu, přesto, nebo možná právě i proto, se o nich povídá nesčetně mýtů, které mají mnohdy daleko od pravdy. Pojďme si tedy vyvrátit několik největších omylů týkajících se pneumatik.

1. Při výměně pouze jednoho páru pneumatik se má nový pár nasadit na přední nápravu

Tomuto tématu jsme se již podrobně věnovali v jednom z minulých článků, opakování je ale matka moudrosti. Pneumatiky na zadní nápravě zajišťují stabilitu vozu, pokud tedy plánujete měnit jen jeden pár pneumatik, tak ač už vlastníte SUV, hatchback, vůz s pohonem předních či zadních kol, vždy nasazujte nové pneumatiky na zadní nápravu.

S novými pneumatikami vepředu a sjetými vzadu se totiž na mokré vozovce může stát to, že film vody na vozovce doslova nadzvedne zadní nápravu, auto se stane neovladatelným a může se snadno přetočit.

2. Nízko profilové pneumatiky u kol s větším průměrem ráfku zlepšují handling

Nízké bočnice u nízko profilových pneumatik při rozjíždění dávat řidičům pocit mimořádné přilnavosti. Problémem je nicméně to, že při rychlejší jízdě závisí přilnavost pneumatik převážně na použité směsi, a nízký profil pneumatik tedy přilnavosti nepřispívá tak, jak se často říkává.

Dalším problémem je to, že kombinace nízko profilových pneumatik a velkého průměru kola znamená vyšší hmotnost, se kterou mohou mít problémy tlumiče. Ty potom nemusí vždy zcela ideálně udržovat pneumatiky v přímém dotyku s vozovkou.

foto: roadandtrack.com
foto: roadandtrack.com

3. TPMS (Systém kontroly tlaku v pneumatikách) automaticky kontroluje správný tlak v pneumatikách

Zde se setkáváme s dalším zásadním omylem, TPMS nejsou určeny pro kontrolu optimální tlaku, jedná se o systém, který podává hlášení většinou, až když je tlak pod hranicí 25% doporučené hodnoty. Jedná se totiž o systém, který hlásí únik tlaku při defektu, tedy až na poslední chvíli v krizových případech.

Jízda při byť jen lehce nižším tlaku než je tlak doporučená však může být velice nebezpečná, zvyšuje se totiž brzdná dráha, zhoršuje se přilnavost a pneumatika se mnohem rychleji opotřebuje. Rozhodně se tedy nespoléhejte na hlášení TPMS a tlak v pneumatikách pravidelně kontrolujte.

4. Pneumatice hrozí prasknutí, pokud tlak v pneumatice dosáhne hodnoty uvedené jako „Max press“ na bočnici

Hodnoty značené jako „Max press“ či „Max load“ nemají nic společného s nebezpečným tlakem v pneumatice. Ve skutečnosti tyto hodnoty znamenají velikost tlaku, se kterým je pneumatika schopna uvést největší zátěž. Kvalitní nové pneumatiky by neměly mít problémy vydržet tlak podstatně vyšší, než je uvedeno u těchto ukazatelů. Přestože se přesně nedá určit tlak, při kterém pneumatika exploduje, měla by vydržet dvojnásob uvedené hodnoty. Na druhou stranu je třeba zohlednit tlak doporučený výrobcem, přetlakování podobně jako podhuštění totiž snižuje bezpečnost jízdy a zvyšuje opotřebení pneumatiky.

5. Pneumatika poskytuje nejlepší přilnavost, pokud je nahuštěna na hodnotu „Max press“

Další špatná interpretace hodnoty „Max press“, která jak již víme z předchozího odstavce, ukazuje na hodnotu tlaku, při kterém pneumatika uveze největší zátěž. Důvodem dezinterpretace v tomto případě může být i to, že některé pneumatiky mají ony hodnoty tlaku na zhruba stejné úrovni, jedná se však pouze o shodu náhod, a rozhodně toto tvrzení neplatí obecně.

6. Pneumatiky různých značek vyrobených stejnou společností jsou stejně kvalitní

Každá gumárenská společnost má vlastní prémiovou značku s moderními a nákladnými vývojovými a testovacími centry. Mimo to však většina společností vyrábí i pneumatiky pod jinými značkami, často dokonce i sériově pro soukromé prodejce, které tak mohou prodávat pneumatiky pod vlastní značkou. Nabízí se tak otázka, zda se vyplatí kupovat pneu prémiových značek, když produkty vyrobené stejnou společností lze koupit i levněji, pouze pod jinou značkou? Odpověď je jednoznačná – ano, vyplatí!

Zatímco produkty prémiových značek využívají nejnovější technologie a jsou dlouhé měsíce testovány k dokonalosti, modely ostatních značek, ač vyrobené stejnou společností, nemusí zdaleka dosahovat kvalit prémiových pneumatik. Tímto způsoben tak možná zdánlivě ušetříte, ale kvalitních pneumatik se pravděpodobně nedočkáte.

7. Nesjetý dezén je vždy známkou toho, že pneumatiku lze bez starostí dále používat

Ačkoliv platí, že když je pneumatika sjetá, tak je i pro jízdu nepoužitelná, zdaleka neplatí, že pneumatiky s nesjetým vzorkem lze vždy použít, životnost pneu totiž tkví i v dalších faktorech. Většina pneu servisů doporučuje pneumatiky měnit každých 5 až 6 let, i tehdy, kdy je pneu nesjeté. Pryž totiž časem ztrácí své vlastnosti, a nevyplatí se spoléhat, že sjetí dezénu je jediným indikátorem opotřebení pneumatiky. V tomto případě hrozí největší nebezpečí u vozidel, která nejsou v provozu po celý rok, tedy například karavanů, sběratelských vozů a podobně.

Pokud máte pochybnosti o životnosti vašich pneumatik, zkontrolujte, zda nepuchří guma na bočnicích, či zda se v nich dokonce neobjevují trhlinky. Pokud si nejste jistí stářím pneumatik, můžete jej najít na bočnici pneumatiky za písmeny DOT. Zde najdete datum výroby pneumatik zakódované do čtyř číslic, z nichž poslední dvě určují rok a první dvě týden v roce. Pneumatika se značením „1512“ byla tedy vyrobena v 15. týdnu roku 2012.