Průvodce značením pneumatik

Snad každý řidič ví o tom, že na pneumatikách se kromě značky výrobce nachází i několik dalších značení, které hovoří o vlastnosti daného modelu. To, že se z bočnice dozvíme rozměry a rychlostní indexy je obecně známá věc, ze značení se toho však dozvíme mnohem víc, což bohužel již ne každý ví, a právě proto jsme si pro Vás připravili tento podrobný průvodce značením pneu.

tiresidewalldiagram-copy-photo-300497-s-original

1) „245“ – Šířka pneumatiky

První číselný údaj nám udává jednu z nejdůležitějších informací o pneumatice, kterou je šířka pneumatiky v milimetrech. V našem případě je tedy šířka v nejširší části nasazené pneumatiky 245 mm.

2) „40“ – Profil pneumatiky

Také druhé číslo umístěné za lomítkem nás informuje o rozměrech pneumatiky. Tentokrát se jedná o poměr výšky a výše uvedené šířky pneumatiky vyjádřený v procentech. Snadným výpočtem zjistíme, že 40% z 245 je 98, výška bočnice je tedy 98 mm. Zároveň z tohoto výpočtu můžeme vidět, že čím nižší je hodnota profilu, tím nižší je bočnice.

3) „R“ – Typ konstrukce pneumatiky

Písmeno za profilovým číslem udává údaj o konstrukci pneumatiky. V drtivé většině případů se setkáte právě s označením R, značící radiální konstrukce, existují však i diagonální (D) a pneumatiky se smíšenou konstrukcí bias belted (B), které se dnes již prakticky nevyrábějí.

4) „18“ – Průměr ráfku

Hned za označením konstrukce pneumatiky nalezneme velice důležitý údaj o průměru ráfku kola. Na základě tohoto údaje uváděného v palcích tedy poznáme na jak veliké kolo je pneumatika určena. V našem případě je tedy pneumatiky určena pro kolo s průměrem 18 palců.

5) „93 W“ – Zátěžový a rychlostní index

Následující číslo se nazývá zátěžový index, a jak již název napovídá, toto značení nám dává informaci o maximálním možném zatížení na jednu pneumatiku, které bychom neměli překročit. Číslo neznačí přímo počet kilogramů na pneumatiku, konkrétní hodnotu je tak třeba dohledat v tabulkách. V našem případě je zátěžový index 93, což odpovídá maximálnímu zatížení 650 kg na pneumatiku.

2-1-3 tire speed ratings_tread life_michelin_image_load-index
Tabulka zátěžových indexů, zdroj michelin.ca

Rychlostí index značený písmenem naopak pojednává o maximální rychlosti, na kterou je pneumatika konstruovaná. Každé písmeno je přiřazeno k určité hodnotě uložené v celosvětově uznávaných tabulkách. Nejnižší index běžně se vyskytující na pneumatikách pro osobní auta je Q značící maximální rychlost 160 km/h, naopak nejvýše se setkáme s Y pro 300 km/h. V našem případě je index W, což značí 270 km/ h.

2-1-3_tire speed ratings_tread_life_michelin_image
Tabulka rychlostních indexů, zdroj michelin.ca

6) Červená tečka

Na internetu koluje mnoho fám o tom, že červené tečky na pneu značí modely, které jsou již vyřazené a podobné nesmysly. Ve skutečnosti červená tečka určuje orientaci ventilku.

7) „200“ – Míra sjetí pneumatiky (značeno “treadwear”)

Tento údaj hodnotí vlastnosti pneumatiky po ujetí 11 600 km v závislosti na univerzální referenční pneumatice, bohužel se tedy nedozvíme životnost v kilometrech. Vyjádřené číslo je v procentech, naše pneumatika tedy vydrží 2x více než referenční pneumatika.

8) „A“ – Značení trakce

Tento údaj hodnotí schopnost pneumatiky zastavit na mokrém povrchu. Testování probíhá při prudkém brzdění z rychlosti 65 km/h na mokrém asfaltu. Nejlepší hodnocení je AA, nejhorší C. Naše A je druhé nejlepší.

9) „A“ – Teplotní index

Tato hodnota je jakýmsi nepřímým a méně přesným rychlostním indexem. Se vzrůstající rychlostí se totiž zvyšuje přenášené teplo, tento index tedy označuje rychlost, při které je ještě pneumatika schopna vyrovnávat se se vznikajícím teplem. Konkrétní hodnota A pak odpovídá rychlosti do 185 km/h.

10) M+S

Označení M+S (Mud and Snow) znamená to, že pneumatika má dezén umožňující jízdu na kluzkých površích.

11) Sněhová vločka

Tento znak je určen pro pneumatiky na zimní období, značí totiž to, že pneumatika je způsobilá pro jízdu na sněhu.

12) „MO“ – Značení originální výbavy

Toto značení podává informaci o tom, zda byla pneumatika součástí původní výbavy automobilu, složení směsi u původní pneumatiky a klasického pneu z obchodu se totiž může lišit. Každá automobilka má jiný symbol, například naše MO značí Mercedes, TPC SPEC má General Motors a pěticípou hvězdu BMW.

13) Seznam materiálů

Zde najdeme seznam použitých materiálů pro výrobu dané pneumatiky.

14) U2JXAMR4807 – Označení DOT

Označení DOT nám podává informace o původu pneumatiky. První znaky udávají informaci o továrně, kde byla pneumatika vyrobena. Důležitější jsou však poslední dvě dvojčíslí, které označují týden v roce a rok, kdy byla pneumatika vyrobena. V našem případě byla pneumatiky vyrobena ve 48. týdnu roku 2007. Pneumatiky na evropském trhu mívají na konci DOT také písmeno „S“ označující splnění evropských hlukových norem.

Ani tímto však výčet značení na pneumatikách zdaleka nekončí, mezi další často vyobrazované symboly patří:

  • RF, XL či RFD – zesílená pneumatika
  • MFS, FR – ochrana ráfku
  • ML – ochrana bočnice u Continentalu
  • A/T – all terrain pneumatika
  • DSST, RFT, SSR, CSR, EMT, ROF, RUN-FLAT – označení jednotlivých výrobců pro Run Flat pneu
  • A/S či All Season – celoroční pneumatika
  • TL nebo TUBELESS – bezdušová pneumatika
  • Znak šipky – směr rotace
  • REGUMERAT a RETREAD – protektorovaná pneumatika