Recenze letních pneumatik Continental PremiumContact 7 – co je nového a jak dopadly v testech?

Dnes se v rámci našeho pravidelného seriálu podíváme na další novinku na trhu letních pneumatik, dlouho očekávaného nástupce řady PremiumContact společnosti Continental, který se dočkal již sedmé verze.

Trochu historie …

Životní cyklus předchozí šesté verze byl poměrně dlouhý – na trh byla uvedena v roce 2016, a byla tak na trhu dlouhých 6 let. Přesto i po tolika letech dokázala sbírat úspěchy v aktuálních testech – například 2. místo v testu ADAC pro rok 2023. Mimochodem, celkem má podle našeho systému na kontě úctyhodných 36 testů. Pneumatika byla chválena za většinu svých vlastností, přičemž často zmiňovanými drobnými nedostatky byly nízké okraje aquaplaningu a opožděná reakce na řízení.

Nová pneumatika PremiumContact 7 právě tyto nedostatky řeší, a přestože aquaplaning stále patří ke slabším stránkám pneumatiky, jedná se pouze o drobný nedostatek. Kde však novinka zapracovala nejvíce, je již zmíněná opožděná reakce na řízení, respektive sportovní charakter samotné pneumatiky. Šesté generaci by se to dalo po zásluze vyčítat, přestože řada PremiumContact je zařazena do třídy Touring, nikoliv UHP (a Continental v současné době žádné pneumatiky UHP nenabízí). Pneumatikám PremiumContact 7 však již nelze nic vytknout. Na svou třídu nabízí překvapivě sportovní jízdu a částečně konkuruje řadě SportContact.

Nový letní dezén se sportovními, dynamickými jízdními vlastnostmi, přesným řízením, dobrým výkonem a hospodárností.
– Autobild 2023, 225/45 R18

PremiumContact v modelové řadě Continental

Pojďme se však podívat na to, jak PremiumContact zapadá do modelové řady Continental. Německý výrobce v současné době nabízí tyto hlavní modely letních pneumatik pro osobní vozy: EcoContact 6, UltraContact, PremiumContact 7 a SportContact 7. Zatímco modely EcoContact a UltraContact jsou zaměřeny především na kilometrový výkon a úsporu paliva a nabízejí především bezpečné jízdní vlastnosti pro méně výkonné vozy (i když UltraContact je určen i pro výkonnější vozy a je nabízen ve verzích do 300 km/h), PremiumContact 7 již nabízí větší důraz na požitek z jízdy. Pro vyloženě sportovní výkony při delší jízdě je tu však SportContact 7, který je ideálním kompromisem mezi ostrou jízdou a každodenní použitelností.

Použité technologie

Řada PremiumContact by však samozřejmě neměla být jen o sportovní jízdě – a také není. Její přednosti spočívají zejména v ideální kombinaci jízdních vlastností, efektivity a komfortu. Tato přizpůsobivost je dána především inovativní směsí RedChili, která optimalizuje výkon v širokém rozsahu teplot. To zajišťuje vysokou přilnavost i při nízkých teplotách bez zahřívací fáze, což je výhodné v přechodných jarních a podzimních měsících, kdy se snižuje četnost výměny pneumatik a s tím spojené náklady. Adaptivní konstrukce běhounu pneumatiky navíc zajišťuje větší stabilitu a jízdní komfort na mokré i suché vozovce, čímž snižuje únavu řidiče a zlepšuje celkový zážitek z jízdy. Kromě toho pneumatika nabízí vyšší kilometrový výkon, který byl testován v průběhu celkem 150 000 kilometrů jízdních zkoušek a optimalizován, což vedlo k desetiprocentnímu nárůstu kilometrového výkonu ve srovnání s předchůdcem PC6.

PremiumContact 7 v testech pneumatik

Pojďme se ale podívat na výsledky testů – zatím máme 3. “Nejhůře” se nová pneumatika umístila v testu časopisu Autobild v rozměru 225/45 R17, kde obsadila třetí místo a porazily ji pneumatiky Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 a Michelin Pilot Sport 5. Zatímco na mokru s nimi PC7 snadno držela krok a na suchu se Michelinu přinejmenším vyrovnala (Goodyear je oba předstihl díky vynikající ovladatelnosti na suchu, brzdné dráze a komfortu), konečné třetí místo zpečetila ekonomická část testu, která tvoří 1/3 výsledného hodnocení. V ní Autobild dává neuvěřitelných 60 % celkové známky na kilometrový výkon a dalších 20 % na poměr cena/výkon, který je přímo vázán na kilometrový výkon. A právě zde předpokládaný kilometrový proběh pneumatiky PremiumContact 7, který podle Autobildu činí 51 600 km, zaostává za 55 600 km pneumatiky Michelin a za působivými 63 200 km pneumatiky Goodyear, která je zároveň nejlevnější ze všech tří pneumatik. I tak se ale jedná o tři pneumatiky s nejvyšším počtem najetých kilometrů v testu; pro srovnání, další novinka, Bridgestone Turanza 6, má najeto něco málo přes 40 000 km.

Další test provedl server TyreReviews.com, tentokrát ve velmi oblíbeném menším rozměru 205/55 R16. Tam zvítězila pneumatika PremiumContact 7, nicméně právě kvůli menšímu rozměru vedle sebe tentokrát neměla novinku od konkurence, která si odnesla vítězství v testu Autobildu. Goodyear v tomto rozměru nabízí pneumatiku EfficientGrip Performance a Michelin Primacy 4+, obě zaměřené spíše na ekonomiku provozu než na sportovní jízdní vlastnosti. Strategie společnosti Continental nabízet jeden dezén pro širokou škálu kategorií automobilů se však vyplácí. K dispozici je v řadě rozměrů od R16 do R21.

Hodnocení a konkurence

Na další testy ještě čekáme, ale z dostupných testů je patrné, pro koho je pneumatika vhodná – je to ideální kombinace ovladatelnosti, sportovních vlastností, kilometrového výkonu a komfortu. Pokud dáváte přednost častější sportovní jízdě, možná je pro vás vhodnější i nový model SportContact 7, ale opět platí, že na pneumatiky UUHP se poměrně hodně zaměřují na komfort, takže se od modelu PremiumContact 7 neliší tolik, jak by se podle zařazení do třídy mohlo zdát.

Záleží také na rozměru, ve kterém si pneumatiku vyberete – zatímco mezi pneumatikami R16 bude určitě patřit ke sportovnějším, v rozměru R19 je to spíše komfortní pneumatika. Mezi její hlavní konkurenty patří již zmíněné pneumatiky Michelin Pilot Sport 5 a Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6, ale také Bridgestone Potenza Sport nebo Turanza 6 od stejného výrobce.