Vyplatí se k zimním pneumatikám přikupovat ráfky?

Dilema, zda se vyplatí přikoupit k zimním pneumatikám, zažívá kromě majitelů celoročních pneumatik prakticky každý řidič. Vyplatí se další investice do ráfků pro zimní pneu, nebo je lepší připlatit si v servisu za výměnu pneumatik?

How-Often-Should-You-Change-Your-Tyres

V zimě si vystačíte s levnými plechovými ráfky

Mnoho odborníků doporučuje k zimní sadě pneumatik dokoupit i ráfky. Pokud nevyžadujete vzhledově uhlazené řešení, není třeba utrácet za drahé hliníkové modely, jimž zimní provoz ne zcela svědčí, plně si vystačíte s levnějšími ocelovými ráfky, jejichž cena začíná přibližně na 750 Kč za kus.  Existují také litá kola, která jsou ošetřena a vyrobena vyloženě na zimní období. Obchody s pneumatikami navíc často nabízejí zimní pneu přímo na ráfcích, na čemž ve výsledku můžete poměrně ušetřit, výdaje na ráfky se tak mohou vejít do cca 3500 Kč.

Do tří let se investice do ráfků většinou vrátí

Plusem výměny pneumatik bez ráfků je absence nutnosti pořizování si dalších ráfků, v dlouhodobém měřítku se však investice vyplatí. Výměnu pneumatiky s ráfkem zvládne každý zručnější řidič, pokud se přesto obrátíte na servis, zaplatíte kolem 600 Kč za set. Přehození pneumatik vychází zhruba na dvojnásobek, když vezmeme v potaz to, že sezonní pneu měníme dvakrát do roka, jednoduchou matematikou spočítáme, že pokud očekáváte od pneumatik životnost alespoň 2 až 3 roky, vyplatí se Vám koupě pneumatik s ráfky. Ještě víc se Vám samozřejmě ráfky vyplatí v případě, že si zvládnete vyměnit kola samostatně.

Při každém sundávání a nandávání pneumatiky na ráfek se navíc materiál pneumatiky i při sebeodbornějším zacházení opotřebovávají, nejvíce výměnou pneumatik trpí pneumatiky bezdušové. Dalším pozitivem koupě zimních pneu s ráfkem je tedy delší životnost pneumatiky.

Pozor na TPMS

U vozů vybavených aktivním systémem měření tlaku v pneumatikách (senzor TPMS v každé pneumatice) se dvě sady ráfků většinou nevyplatí, a to kvůli vysoké ceně senzoru. Jeden senzor se pohybuje většinou nad tisíc korun, což zásadně zvedá cenu druhé sady. Senzory také nevydrží navždy – jejich udávaná životnost je 5-7 let.