Jaký vliv má sjetí zimní pneumatiky na délku brzdné dráhy?

V České republice je jako v mnoha dalších evropských státech předepsaná hloubka dezénu zimních pneumatik 4 milimetry, často se však vyskytují otázky ze strany řidičů ohledně bezpečnosti jízdy v zimě pod hranicí oněch 4 mm. Uspokojivou odpověď nyní přináší britský Tyre Reviews, který se rozhodl otestovat brzdné dráhy různě sjetých pneumatik, a ukázat tak, odkdy začíná sjetí pneumatiky být nebezpečné.

Podmínky testu

To, jak velký vliv má sjetí pneumatiky na bezpečnost jízdy v zimě otestoval britský magazín TyreReviews společně s Continentalem na nové Continental Winter Contact TS860, o které jsme psali v minulém článku. Celkově byly testovány tři různě sjeté pneumatiky – zbrusu nová pneumatika s hloubkou dezénu 9 mm, středně sjetá pneumatika s hloubkou dezénu 4 mm a pneumatika sjetá na hloubku 2 mm.

Testování bylo prováděno v centru Continentalu za hranicí polárního kruhu. Použity byly rozměry 205/55 R16 na Audi A3s, veškeré testování bylo samozřejmě pro co největší objektivitu prováděno na stejném modelu auta za stejných podmínek.

Brzdná dráha na sněhu

Mnozí by možná čekali, že délka brzdné dráhy bude s vyšším sjetím pneumatiky růst lineárně, ve skutečnosti tomu však zcela není. Čím je hloubka dezénu nižší, tím rychleji se snižuje bezpečnost pneumatiky, v praxi to znamená, že zatímco 4 mm hluboký dezén potřebuje pro zastavení z 50 km/h na sněhu brzdnou dráhu o 14 metrů delší než nová pneumatika s 9 mm, v případě pneumatiky sjeté na 2 mm je již rozdíl podstatných 26 metrů.

snow-winter-tyre-wear-and-braking-new-4mm-2mm (1)
Brzdná dráha na zasněžené vozovce (zdroj: tyrereviews.co.uk)

Brzdná dráha na mokré vozovce

Co se týče brzdné dráze na mokré vozovce, graf dokazuje, že mezi novou pneumatikou a pneumatikou sjetou na 4 mm je rozdíl velice podobný jako při jízdě na sněhu, totiž že každým dalším sjetým milimetrem se dráha prodlouží o cca 2%. Za hranicí 4 mm se však již výrazně projeví problematika aquaplaningu, což v praxi znamená, že s každým dalším sjetým milimetrem za hranicí 4 mm se brzdná dráha prodlouží o výrazných 8 %.

wet-winter-tyre-wear-and-braking-new-4mm-2mm
Brzdná dráha na mokré vozovce (zdroj: tyrereviews.co.uk)

Slovo závěrem

Přestože fakt, že sjeté pneumatiky jsou pro jízdu v zimě mnohem méně bezpečné, zřejmě nikoho nepřekvapí, velice zajímavé je především to, jak rychle roste brzdná dráha za hranicí oněch předepsaných 4 mm.

Dostatečná hloubka dezénu je pro bezpečnou jízdu v zimě esenciální, hlubší drážky se totiž nejen lépe zařezávají do sněhu a ledu, ale především poskytují dostatečně rychlý odvod vody. Právě aquaplaning se ukázal být pro sjeté pneumatiky největším rizikem.