Michelin Alpin 6 – naváže “šestka” na úspěchy čtvrté generace?

Pokud vám v nadpisu něco nehraje, je to správně. Záměrně jsem vynechal pátou generaci, z které minimálně z výsledků testů mám rozporuplné pocity. Michelin patří prakticky k těm nejdražším z prémiové třídy, jejich pneumatiky ale také vždy byly výjimečné kombinací dlouhé životnosti a nekompromisně dobrých jízdních vlastností. Pátá generace na tom ale byla trochu jinak a i když v testech nebyla špatná, tak neposkytovala tak dobrý poměr jízdní vlastnosti/výdrž. To by se ale mělo změnit s novou, v pořadí šestou generací. Na co se můžeme těšit u Alpin 6?

Kouzlo výkonné řady pneumatik Alpin 6 tkví v inovativní směsi pryže vyvinuté pro extrémní jízdu, spojené s revolučním rozložením tří vzorkovaných řad, které jsou vhodně propleteny do středu a do obvodu vícevrstvého běhounu a adekvátně vyvažují hmotnost automobilu. Tím nejlepším, co Alpin 6 nabízí, je roky prověřené zpracování pneumatik kombinované s technologií Michelin Evergrip, poprvé představené na autoshow v Detroitu v roce 2014, kde oslavila svůj úspěšný debut. Dnes se společnost chlubí generačně již pátým progresivním vylepšením této technologie, jejímž základním principem je osazení dezénu drobnými drážkami, které se s ojetím a rozpínáním pneumatik otvírají a umožňují tak přeskupování pryžové směsi v pneumatice. Zmrzlý sníh kumulovaný v rýhování dezénu, se tak optimálně rozkládá na hranách drážek a je z pneumatik konstantně odváděn pryč, což zabraňuje zamrzání vody na povrchu a ztrátě adheze. Jednoduše se dá říct, že se pneumatiky vozovce i automobilu s ojetím přizpůsobují a nemění své vlastnosti ani vlivem opotřebení. Výsledkem této chytré inovace je dokonalá kontrola nad vozidlem a bezpečná jízda i v extrémním horském terénu.

A nebyl by to Michelin, kdyby při jízdě pneumatiky nedosahovali tradičně nízké hlučnosti a to pouhých 69 dB. Ve zkušebních testech realizovaných poprvé v roce 2017 a následně v roce 2018 pod dohledem certifikované asociací TÜV SÜD Product Service, navíc Alpin 6 prokázal až o 5,4 metru kratší brzdnou dráhu na sněhu oproti porovnávaným konkurentům mezi kterými se ocitli známí profíci jako je Dunlop Winter Sport 5, GOODYEAR Ultra Grip 9, CONTINENTAL WinterContact™ TS 860 nebo PIRELLI Cinturato Winter. Jednoznačně unikátní je i dlouhá životnost pneumatik, se kterými najezdíte až sto tisíc kilometrů. Michelin Alpin 6 nabízí všestranné využití pro běžné i náročnější řidiče a poskytne vám jistotu bezpečné jízdy, ať už se vydáte kamkoliv. Tato řada je nabízena pro osobní a SUV automobily s pneumatikami v rozměrech 185 až 225 mm šířky, ráfkem s výškou 50 – 55 cm a průměrem R16 až R17. Maximální rychlostní index je 240 km/h a cena jednotlivých pneumatik se pohybuje v kategorii od 2.300 Kč.

Hlavní důraz u novinky tedy Michelin klade na vlastnosti v celém průběhu životnosti. Podle testů TÜV by na tom v tomto ohledu měl být Michelin opravdu dobře – nechme se tedy překvapit, zda se letos dočkáme testu i opotřebovaných pneumatik.