Nokian WR SnowProof – novinka pro evropské zimy

Na trhu se v roce 2019 objeví novinka v podobě gum Nokian WR SnowProof, které si jsou řidiče připraveny získat svou bezpečností, zejména tedy v zimních podmínkách, do nichž jsou primárně určeny a taktéž vysokou spolehlivostí. Tyto pneumatiky byly vyvinuty speciálně pro potřeby středoevropských řidičů, tudíž jsou perfektně přizpůsobeny na jízdu po českých a slovenských silnicích.  Poprvé se také Nokian Snowproof objevily v testu Autobild 2019 v rozměru 225/45 R17.

WR SnowProof od finského výrobce Nokian Tyres, mimo jiné vynálezce zimních pneumatik, zaručují vysokou bezpečnost při každodenním ježdění v zimě a za nepříznivého počasí, a to i díky nové pryžové směsi Alpine Grip – ta navíc skvěle funguje i za sucha, když nad vozem poskytuje maximální kontrolu. Tyto nové gumy tak budou spolehlivě fungovat v širokém rozmezí venkovních teplot. Navíc mají nízký valivý odpor, který značně napomáhá ke snižování spotřeby paliva a tím pádem i množství vyprodukovaných emisí jimi obutého automobilu. Myšleno je tedy i na ochranu životního prostředí

Celkem budou nabízeny v pěti rychlostních kategoriích, konkrétně Q (160 km/h), T (190 km/h), H (210 km/h), V (240 km/h) a W (270 km/h). Výběr rozměrů pak bude ještě o poznání pestřejší, dohromady bude nabídka zahrnovat 55 produktů těchto zbrusu nových pneumatik o rozměrech od 14 do 20 palců. Nokian WR SnowProof se začnou prodávat na podzim 2019 a doplní tak komplexní řadu zimních gum Nokian Tyres pro osobní vozidla, jež už nyní zahrnuje kupříkladu modely Nokian WR D4 a Nokian WR A4. I když doplní možná není tím správným označením, měly by se totiž stát jednou z vlajkových lodí tohoto světoznámého finského výrobce, jenž má v současnosti okolo 4 800 zaměstnanců a čisté tržby přibližně 1,6 miliard eur. 

Všechno je promyšlené tak, aby perfektně fungovalo i v těch nejnepříznivějších podmínkách 

Co z této pneumatiky dělá natolik převratnou, inovativní a zásadní novinku je nový koncept Alpine Sense Grip, který zajišťuje prvotřídní přilnavost na sněhu, rozbředlém sněhu, mokru a zároveň poskytuje předvídatelné a vyvážené jízdní vlastnosti za těchto podmínek. Takže i v extrémních podmínkách, které v Evropě poslední dobou panují stále častěji, zůstane auto plně pod kontrolou řidiče, a to i na hranicích přilnavosti těchto gum. 

Dále jsou pneumatiky WR SnowProof opatřeny šípovitým dezénem, jenž je typickým rovněž třeba pro zimní kola Nokian Hakkapeliitta, který je koncipován tak, aby co možná nejefektivněji odváděl sníh a sněhovou břečku z míst, kde přicházejí gumy do kontaktu s povrchem vozovky. Též lamely a drážky symetrického agresivního dezénu jsou navrženy tak, aby nedopustily snadné zapadnutí auta ve sněhových vánicích či uklouznutí a ztrátu kontroly nad vozem na mokré silnici. 

Po obvodu pneumatiky se tedy nachází celá řada hustě rozmístěných a hlubokých lamel v různých tvarech, přičemž na krajích jsou umístěny silnější lamely, jež tam jsou z důvodu potřeby efektivnějšího záběru právě v případech hrozícího zapadnutí. Mezi dezénovými bloky a v oblasti ramen se pak ukrývají mnohostranné sněhové drápy zaručující vyváženou přilnavost na ledu a sněhu, a to především při akceleraci a brzdění. Zvyšovat přilnavost při brzdění by též měly napomáhat podpory brzdění nacházející se na blocích pryže. 

Sněhové drápy

Užívejte si naplno klidné a tiché jízdy  

Milovníci tiché a klidné jízdy zajisté uvítají skutečnost, že tyto gumy jsou vybaveny technologií tichých bočnic, která poskytuje jejich majitelům větší jízdní komfort. Toho je docíleno pomocí jedinečné kombinace pryžové směsi a specifické stavby pneumatik WR SnowProof. Jmenovitě se o zvukový a jízdní komfort stará speciální oblast na bočnici těchto zimních gum, která nesmírně efektivně a účinně zabraňuje hlučnosti a vibracím. Výsledkem je snížení hlučnosti uvnitř vozidla způsobené v důsledku valivých zvuků, k jejichž vzniku dochází při kontaktu točících se pneumatik s vozovkou. 

Tichá bočnice

Předtím než se dostanou gumy Nokian WR SnowProof na pulty obchodů, musely absolvovat více než 4 roky nesmírně náročného testování ve vskutku nevlídných arktických podmínkách finského Laponska v testovacím centru společnosti Nokian Tyres – příznačně přezdívaného Bílé peklo. Vyjma testování na sněhu a ledu se samozřejmě neopomnělo ani na zkušební testy na mokrých a suchých silnicích. Tyto testy probíhaly mimo jiné i u našich západních sousedů v Německu

S klidným svědomím tedy můžeme konstatovat, že zajíce v pytli rozhodně při pořizování pneumatik WR SnowProof kupovat nebudete. Naopak budete kupovat prověřené, bezpečné, spolehlivé, tiché, ekologické a komfort nabízející zimní pneumatiky, které vynikají prvotřídní přilnavostí na mokrých a zasněžených silnicích

Shrnutí nejdůležitějších inovací 

Závěrem si vše hezky shrňme. Mezi nejvýznamnější inovace těchto zbrusu nových pneumatik patří: 

  • Koncept Alpine Sense Grip – nový koncept starající se o přilnavost na sněhu, sněhové břečce a při mokru 
  • Pryžová směs Alpine Grip – zvládá nejen zimní podmínky, ale vynikající výkony podává též i v mírnějším počasí 
  • Sněhové drápy – svou hrubou strukturou a schopností silného zarytí se do ledu a sněhu jsou jedněmi z hlavních strůjců dokonalé přilnavosti gum Nokian WR SnowProof 
  • Šípovitý dezén – efektivně urychluje odvod vody a sněhové břečky 
  • Promyšlené lamelování – zabraňuje ztrátě přilnavosti a zapadnutí i v hlubokém sněhu 
  • Technologie tichých bočnic – činí jízdu znatelně tišší a komfortnější 
  • Podpory brzdění – zkracují brzdnou dráhu na sněhu