Nokian WR SUV 4 – nástupce úspěšné generace inovuje zejména na mokru

Nokian WR SUV 3 je dle mých odhadů prakticky nejoblíbenější zimní pneumatikou pro SUV a crossovery, a to díky skvělému poměru cena/výkon i celkové dobré pověsti značky Nokian na českém trhu. Letos navíc přichází severský výrobce s nástupcem, modelem Nokian WR SUV 4.

 

 

Sám jsem měl model WR SUV 3 obutý na svém Jeepu Grand Cherokeem 2005 4×4 dvě a půl zimy a musím říct, že na sněhu byly opravdu dobré – velkou část životnosti jsem najezdil po horách a nikdy jsem se nedostal do situace, kterou by nezvládli, a to jsem se občas opravdu snažil. I v případě ostřejší jízdy byly dokonale předvídatelné a místa v kopci, kde se zasekávala i ostatní SUV jsem objížděl příkopem vedle silnice prakticky bez problému. Mimo sněhovou pokrývku pak nebyly pneumatiky špatné, ale ke sportovní jízdě na mokru či suchu příliš nevybízely.

To se ale má s novou generací WR SUV 4 změnit – v Nokianu zapracovali zejména na vlastnostech na mokru, sněhu a sněhové břečce, a to díky konceptu “Climate Grip” a také novým leštěným drážkám, které odvádějí rozbředlý sníh a vodu. Ještě vyšší je tak odolnost proti aquaplaningu, lepší by také měly být reakce na teplotní výkyvy, což je specifikum několika posledních zim.

Climate Grip Concept

Nebyl by to ale severský výrobce, pokud by se spokojil s výkony na sněhu předchozí generace. Novinka tak má nové “sněhové drápy”, které se zarývají plnou silou do měkkého sněhu a zpřesňuje reakce při zatáčení a změně jízdního pruhu.

Sněhové drápy

Kromě jízdních vlastností Nokian myslel i na odolnost pneumatiky, vlastnost, která je u pneumatik pro SUV často opomíjena. Novinka tak využívá technologii aramidových bočnic, kterou známe třeba z terénní pneumatiky Nokian Rockproof. Díky aramidovému vláknu je pneumatika odolnější vůči průpichům a průrazům, které by ji mohly snadno poškodit.

Aramidová bočnice

Vzhledem k úspěchům předchozí generace jsem na novinkou opravdu zvědavý, a to jak z hlediska úspěchů v testech, tak i na osobní zkušenost. Na první testy si ale musíme počkat minimálně do září.